Gruppe som ser på Liverpool-fotball hjemme med Sonos Beam
Merkevare

Sonos x Liverpool Football Club: Vinnerlyd

Peter Macia

Gjesteskribent

I august 2021 ble Sonos den offisielle lydpartneren til Liverpool Football Club. Det er det første partnerskapet vårt innen sport og en virkelig gamechanger. Når vi nå nærmer oss utgangen av den første sesongen vår med Liverpool FC, innser vi mer enn noen gang hvordan Liverpool – klubben og byen – lyder som intet annet sted på jorden.

På hvilken som helst kampdag begynner det med knuffingen til 50 000 mennesker langs Skerries Road og Arkles Lane på vei til Anfield-stadion. Deretter piper og klikker det etter hvert som hver supporter går gjennom telleapparatene, praten går på den karakteristiske Scouse-dialekten, etterfulgt av ekkoene av speakeren på stadion når Liverpool-spillerne kommer på banen for å varme opp. Sakte, men sikkert etter hvert som tribunene fylles opp, lyder stadig mer heiarop og sanger. Dette er lydene som får hjerteslagene til å slå raskere, hvis du er så heldig å være der.

Og deretter, noen få minutter før avspark, litt moderne magi. De av oss som ikke kan være på Anfield, slår på TV-apparatene våre og hørersangen vi alle har ventet på. When you walk through the storm, hold your head up high, de gripende åpningslinjene av Gerry & The Pacemakers sin 1963-hit, «You’ll Never Walk Alone», Liverpool FCs offisielle klubbsang. Sangen synes plutselig å fjerne avstanden mellom hvor du enn er og denne berømte, hellige sportsbanen. Innen sekunder overdøves Gerry Marsdens fløyelsmyke stemme av den rungende sangen av Liverpool-supporterne som gjennom tykt og tynt synger hvert ord til støtte for laget sitt. Dette er den særegne felleskapsopplevelsen som inspirerer Sonos sitt partnerskap med Liverpool FC.

«Å være på stadion og synge Liverpools klubbsang er en enestående følelse», sier Ian Cowen, en lokal supporter som har gått på kamper så lenge han kan huske. «Jeg får gåsehud hver gang jeg hører den.»

Sonos gir resten av oss jorden rundt muligheten til virkelig å kjenne de samme følelsene hjemme, når de inntreffer, som aldri før. Kanskje synger vi med fra Tyskland eller Japan eller USA, men i øyeblikket kan vi tas med til den ikoniske banen nær elven Mersey. Kanskje slår hjertene våre også litt raskere.

Liverpool FC-supporter holder en Liverpool-fane på en kamp

Sangen avsluttes. Stillheten senker seg et øyeblikk, så lyder fløyten. Den buldrende larmen fra Anfield – tribunene Sir Kenny Dalglish Stand, Anfield Road og Main Stand, og selvsagt, den legendariske Kop – setter spillerne i gang. Det finnes ingen like.

Liverpool FCs nåværende trener, Jürgen Klopp, tror denne lyden og energien gir laget det lille ekstra. «Atmosfæren på Anfield er den beste jeg har opplevd noensinne», sier han. «Den kan være et eksempel for alle om hvordan supporterne kan påvirke et lag og ha innvirkning på en kamp.» Du kan ofte se Klopp på sidelinjen hausse opp supporterne til å bli enda mer høylytte, den perfekte lederen for det mange i media har begynt å kalle «heavy metal-fotball» for den pressende, fremadstormende spillestilen.

Men det gir knapt dette laget nok ros. Det er som å se på en symfoni. Et internasjonalt lag – senegalesisk, egyptisk, brasiliansk, nederlandsk, japansk, engelsk – som alle trekker sammen, spiller forsvar og angriper som en enhet, drevet av den umiskjennelige ånden til Liverpool som står bak dem.

Dette går ikke hus forbi dem som ser på favorittlaget sitt hjemmefra. Lidenskapen på Anfield kommer klart gjennom høyttalerne, løftet den gir spillerne, er synlig mens de kjemper fra første til siste sekund gjennom hver kamp.

«Med millioner av Liverpool-supportere verden rundt, høres lyden fra Liverpool FC godt utenfor stadionveggene, og gir gjenklang gjennom utallige små og store byer og gir en fellesskapsfølelse over felles øyeblikk med feiring, tap eller oppmuntring til å kjempe videre», sier Pete Pedersen, Sonos Vice President of Marketing.

Nærbilde av Liverpool-kamp på TV med Sonos Beam

«Lyd har alltid vært en essensiell del av sport», legger Pedersen til. «Det skaper energi i alle kamper, enten det er musikken som spillerne lytter til mens de gjør seg klar for en kamp, vibrasjonene fra supporternes kampsanger på tribunen, eller gjenskapingen av en stadionopplevelse hjemme. Liverpool er også en by som er kjent for å være musikalsk. Vi ville omfavne den arven og forbindelsen.»

Som del av partnerskapet vårt med klubben og for å feire Liverpools dype musikalske røtter, monterer vi Sonos-produkter over hele Anfield-stadionet, noe som gir spillerne og supporterne den bestlydende kampdagsopplevelsen noensinne. Og for enhver som vil ha disse kampdagsfølelsene hvilken som helst dag i uken, har Sonos Radio opprettet en spesiell Anfield Pre-Match Anthems-stasjon, med musikk valgt av spillerne på mennenes og kvinnenes førstelag sammen med VIP-kommentatorstemmen til Liverpool-legenden John Barnes og de siste hitene innen dance, hiphop, afrobeat og R&B.

Klubbens suksess på banen de siste årene har gjort det til den største eksportvaren siden The Beatles. Siden Klopps ankomst i 2015 har laget dratt nytte av supporterstøtten som ingen andre. Liverpool FC vant sin første ligatittel på 30 år i 2020, etter å ha vunnet Champions League-, UEFA Super Cup- og FIFA Club World Cup-trofeene i 2019, og har siden vunnet League Cup i mars i år. Premieskapet må kanskje snart utvides hvis de klarer å tilføye enda en Premier League-, Champions League- og FA Cup-tittel innen utgangen av mai.

Gjør de det, har supporterne, både hjemme og borte, spilt en ikke uvesentlig rolle. Men selv om det ikke skulle bli noen flere trofeer har sesongen allerede vært triumferende, siden supporterne endelig kom tilbake på Anfield etter mer enn ett år borte som følge av pandemien.

Lagets stjernespiss, Sadio Mané, har berømmet viktigheten av å ha dem tilbake.

«Som jeg alltid har sagt er Liverpool-supporterne verdens beste», sa Mané. «Det var fantastisk å spille foran et fullt Anfield igjen. Å ha dem tilbake kan være enormt for oss, og de kan spille en stor rolle i suksessen vår.»

Liverpool kommer på banen på begynnelsen av en kamp

At de er tilbake har betydd like mye for supporterne som ser på hjemmefra. Enten det er allsangen av «You’ll Never Walk Alone» eller det umiskjennelige brølet fra Kop, er det lydene fra Anfield som gjør det å se på Liverpool FC så altoppslukende og følelsesmessig. Med Sonos kommer disse lydene nærmere enn noensinne. Enten du ser på hjemmefra med Arc eller Beam, eller mens du er på farten med Move eller Roam, gir hvert av produktene supportere verden over litt mer av følelsen av det som gjør Liverpool FC så spesiell på kampdagene.

Hør det fra den legendariske lokale Liverpool-supporteren, Paul Tremarco, som har eid den verdensberømte Arkles Pub rett overfor Anfield siden 1981. Han har vært supporter av Liverpool FC siden 1966 og ønsker med åpne armer hver uke supportere fra resten av England og verden rundt velkommen. «Liverpool er en veldig, veldig pulserende og veldig, veldig gjestfri by. Ikke bare når det gjelder fotball. Det handler om kultur, det handler om historie, du vet, den har alt. Og jeg er på alle måter en veldig stolt Liverpool-innbygger», sier han. «For meg, Liverpool Football Club – banen, atmosfæren – vi er bare unike. Det er ingen supportere som oss fra Liverpool. Det er ingen supportere som synger like lidenskapelig som Liverpool FC-supportere. Vi er de mest lidenskapelige supporterne i verden.»

Denne lidenskapen og kombinasjonen av musikk, lyd og sport er nøyaktig det som gjør partnerskapet mellom Sonos og Liverpool Football Club så harmonisk. Og nå, gjennom kraften til Sonos, er det enklere enn noensinne å høre kampen hjemme som om du selv var på Anfield. Enten du sitter i stuen i Liverpool eller på andre siden av jorden, gjør hvert ektefølte brøl, hver dumpe lyd av foten som sparker ballen, og hver myke rasling av nettet at du føler at du er der, en del av den legendariske klubben.

Og for de som er i Storbritannia, Tyskland, Nederland, Finland og Norge har vi en måte du kan kjenne deg enda nærmere på. Sonos tilbyr deg og fotballklubben din muligheten til å vinne et førsteklasses Sonos-lydanlegg til å oppgradere garderoben og forsterke energien før kampen, akkurat slik Liverpool FCs førstelag gjør det på Anfield.

Slik får dere sjansen til å vinne:

(1) Følg @sonos på Instagram

(2) Opprett et innlegg (video eller bilde) med deg og laget ditt i klubbens garderobe eller på banen

(3) I bildeteksten til innlegget forteller du oss hva favorittsangen din er og hvordan du gjør deg klar for kampen

(4) Tagg @sonos, @liverpoolfc, #FeelMoreLFC

Nærbilde av Sonos Move med Liverpool-trøyer som henger over

Les mer